Wspomnienie Andrzeja Wajdy

Moi drodzy, są takie osoby, o których nie wypada zapomnieć, wręcz nie wolno. Jedną z takich osób straciliśmy kilka dni temu. Człowiek absolutnie niezwykły i prawdziwy, co nie jest już powszechnie spotykane. Nie bał się wygłaszać swoich opinii, ale to jego filmy pokazały nam kim naprawdę był Andrzej Wajda. Wrażliwy, ambitny, konsekwentny i uparty w dobrym tego słowa znaczeniu. Prawdziwy skarb polskiego kina i niezaprzeczalnie najlepszy reżyser jakiego dotąd zrodziła ta ziemia.

Śmierć Andrzeja Wajdy zdecydowanie była niespodziewana, a Polska na pewno nie była przygotowana na tak ogromną stratę. Wszyscy wiemy, że miał długie i pełne sukcesów życie, ale przynajmniej mi się wydawało, że jest wieczny. Pracował do samego końca i już to mówi o nim wiele. Był to człowiek, który oddychał swoją pasją. Andrzej Wajda był niezwykły. Jego wkład w polską i światową kinematografię jest nieoceniony. Mówią o nim „Matejko polskiego filmu”, bo rzeczywiście naszej historii nikt lepiej przedstawić nie potrafił. Patriota, wizjoner, artysta. Wyniósł polskie kino na zupełnie nowy, wyższy poziom. Jego praca nigdy nie zostanie zapomniana, każdy z nas powinien o to zadbać.

„Życie jest jak nudna sztuka w teatrze, ale nie warto się spieszyć z wychodzeniem przed nieuniknionym końcem spektaklu.”

Wielka szkoda, że spektakl Andrzeja Wajdy właśnie się skończył. Jak sam powiedział  nie warto się śpieszyć, bo można sporo przegapić. Cieszy mnie jednak to, że twórczość Wajdy nie została przegapiona, a wręcz odwrotnie. Za swoją pracę  otrzymał on wiele nagród w tym tę najważniejszą, czyli Oscara. Ważne również jest to, że został doceniony na całym świecie i wierzę, że odszedł jako człowiek spełniony. Duma Polski i wzór dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z filmem.

Oto kilka ważniejszych filmów Wajdy:

  • Kanał
  • Popiół i diament
  • Wesele
  • Pan Tadeusz
  • Człowiek z marmuru
  • Człowiek z żelaza
  • Korczak
  • Katyń

I wiele, wiele innych.

Nie da się słowami wyrazić jak wielkim człowiekiem był. Na szczęście jego filmy zapewnią mu swego rodzaju nieśmiertelność na tym świecie. Osobiście jestem gotowa wnioskować, żeby znajomość jego prac była obowiązkowe dla każdego młodego Polaka.

Na sam koniec zobaczymy razem jak Andrzej Wajda zdobywa najważniejsza nagrodę filmową, piękny moment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *